SOUTH LONDON & KENT
POOL ALLIANCE

for "International Rules" across the counties

SINGLES & PAIRS

Paul Gafa' is the Knock Out Secretary.
All results should be texted in immediately after the tie by the winning players on 07443 456662.
Walkovers/forfeit results should be texted as won by default, not by the maximum score to nil please.
All player details will be lodged with the KO Secretary for contact purposes.
Entry to the Singles or Pairs is via payment of the entrance fee only to any League Committee member or via bank transfer to the League Account.
Payments via bank transfer on the day of the draw have now been outlawed. If you wish to enter on the day of the draw then payment will only be accepted in cash.

Account details available on request, once paid send text/email to notify the League of payment.

If you believe you have entered a competition and do not see your name listed here then contact the Knock Out Secretary immediately. Entry into the knock out will not be granted once the draw is made irrespective on whether you believe you have entered or not, however a refund will be possible if the League is at fault.

The earlier you register for the Singles or Pairs KO, the more chance you have of receiving a 1st round bye.
Byes, if required, are awarded in consequential order of registration.

SINGLES

2023-24

Competing for the Martin Donohoe Chairman's Cup.
List of 2023-24 Singles KO paid entrants, registration reviewed 3rd March 2024.
1 Paul Carroll 17 Michael Humphrey 33 Danny Kelliher 49 Tony Halpin 65 Angie Hobbs
2 Ian Chapman 18 Stephen Maeers 34 George Taylor 50 Chris Parlett 66 Leighton Aston
3 Jon Syta 19 Luke Terry 35 Chris Mackenzie 51 Mark Simnett 67 John Ly
4 Richard Chapman 20 Sam Baker 36 James Martin 52 Jamie White 68 Akar Necati
5 Peter Whyte 21 Geoff La'Porte 37 Paul Clements 53 Alison Cable 69  
6 Sean Hennessy 22 Leigh Bowles 38 Phil Tworek 54 Dean Passer 70  
7 Elliott Giles 23 Rahat Munim 39 John Cochrane 55 Graham Levingbird 71  
8 Ryan Francis 24 Del Power 40 Dave Pearce 56 Paul Williams 72  
9 Jason Brunton 25 Adam Coppen 41 Mark Hill 57 Steve Gibson 73  
10 Stephen Aldridge 26 Tony Frost 42 Sam Kinsville 58 Dylan Suggars 74  
11 Shaun Hammond 27 Louis Wilbourne 43 Tommy Bowden 59 Antony Su 75  
12 Simon Platt 28 Paul Gafa' 44 Barry Barham 60 Chris Gaunt 76  
13 Enis Dogangun 29 Gary Smith 45 Jamie Davis 61 Len McCullough 77  
14 Paul Slater 30 Joe Kelly 46 Alfie Southby 62 Jay Arnold 78  
15 Nick Steadman 31 Neil Hall 47 Jack Taylor 63 Pat Firth 79  
16 Rachel Howard 32 Tony Gear 48 Dan Heinink 64 Kevin England 80  

New announcement.
The Singles KO will be reviewed on 29th February. Registration for this KO may close early.
Entries unlimited until 29th February. If less than 64 entries received by 29th February, it will be capped at 64 entries and close on 28th March. If more than 64 entries received by 29th February then then there will be a Preliminary Round in March, Played either home or away locally, to reduce the number down to 64 entrants.
The Preliminary Round matches (if neccecesary) will have about a calendar month to be played and arranged by the competitiors involved.
Early entrants likelier to receive byes.

Players will need to have completed 1/3 of all league frames possible to qualify = 18 frames (16 in Premier/Second Division).

Once the draw has been made, anyone that withdraws will lose their registration fee £5. Their opponent will be awarded a walkover.

A Preliminary Round may take place in March to reduce the number of participants down to 64 players.
The final 64 players will play on 2 consecutive Thursdays at the end of the regular season, dates 4th April and 11th April 2024 at Eltham Terrace.
On 4th April all the rounds down to the last 8 players will be played.
On 11th April Singles Finals Night will take place with the remaining 8 players playing to a finish.
Entry fee still £5.
Registration closes at 8pm on Thursday 28th March 2024 (or 29th February if more than 64 entries).
First round byes given in order of registration, so the earlier you enter the more chance of a bye.
All matches best of 5 frames in rounds 1-3.
Matches start from 8pm. Start times will be allocated.
Players who fail to appear at a venue on time risk being docked penalty frames for each 10 minutes late.

Rules in full on this link.

Prize money: Champion TBA, Runner Up TBA.
Perennial trophy awarded to the winner.
Finals Night details above.

PAIRS

2023-24

Competing for the Webmasters Trophy.

Results texted to 07443 456662 immediately the result is known.
Matches arranged by the competitors.
Best of 5 frames of Scotch pairs.

1st Round
Complete by Wednesday 31st January 2024
Joe Hills & Paul Williams BELLEGROVE A 1-3 Neil Hall & Tony Wilson HOTSHOTS
Stephen Maeers & Simon Platt CUE-OLOGISTS 1-3 Ian Chapman & Alfie Southby Various
Paul Gafa' & Louis Wilbourne PICKWICK 3-1 Jason Brunton & Keith Smith BELLEGROVE FLYERS
Alfie Cambridge & Joanna Williams BELL YA LATER 0-3 Paul Carroll & Paul Rivers NE NEW STARS
James Martin & Len McCullough NE NEW STARS 3-1 John O'Neil & Ricky Taylor BEXLEYHEATH RAIDERS
Geoff La'Porte & Dean Passer SHARKS 3-1 Barry Barham & Dan Heinink BELLEGROVE
Shane Burnett & Dean James BEARS 0-3 Adam Coppen & Jamie White Various
Paul Cobbold & Jamie Davis Various 3-0 Rob Osbourn & Derek Purvis THE CON MEN
Leigh Bowles & Shaun Hammond ET NUTHOUSE 3-0 Michelle Brown & Luke Knight HURRICANES REBORN
Del Power & Nick Steadman Various 3-2 Sam Baker & Luke Terry NE NEW STARS
Michael Barnes & Greg Fothergill NE NEW BOYS 0-3 Charles French & Arif Salih HURRICANES REBORN
Joe Kelly & Ryan Francis HOTSHOTS 3-0 Tony Hodsdon & James Rickner BEXLEYHEATH RAIDERS
James Couch & Peter Whyte BELLEGROVE 1-3 Elliott Giles & George Taylor HOTSHOTS
Steve Gibson & Dylan Suggars RUGRATS 3-1 Kevin England & Ben Walsh HURRICANES REBORN
Chris Mackenzie & Michael Humphrey CUE-OLOGISTS 3-0 Tony Gear & Danny Kelliher HOTSHOTS
Angie Hobbs & Reece Stewart BELL YA LATER 1-3 Dave Jandu & Jack Taylor BELLEGROVE A
2nd Round        
2nd Round
Complete by Thursday 29th February 2024
Adam Coppen & Jamie White Various 3-0 Paul Gafa' & Louis Wilbourne PICKWICK
James Martin & Len McCullough NE NEW STARS 3-2 Ian Chapman & Alfie Southby Various
Paul Carroll & Paul Rivers NE NEW STARS 3-0 Steve Gibson & Dylan Suggars RUGRATS
Joe Kelly & Ryan Francis HOTSHOTS 3-0 Charles French & Arif Salih HURRICANES REBORN
Dave Jandu & Jack Taylor BELLEGROVE A 0-w/o Neil Hall & Tony Wilson HOTSHOTS
Elliott Giles & George Taylor HOTSHOTS vs Leigh Bowles & Shaun Hammond ET NUTHOUSE
Paul Cobbold & Jamie Davis Various 0-3 Del Power & Nick Steadman Various
Chris Mackenzie & Michael Humphrey CUE-OLOGISTS vs Geoff La'Porte & Dean Passer SHARKS

List of entrants/results usually updated every Wednesday and immediately after each round.

Byes allocated in order of registration. Early entrants likelier to receive byes.

Capped at 32 entries.
Players need to be active/playing to qualify.

Pairs each round will be played roughly once a month from 8th January until Monday 8th April 2023, with the Finals Night.

Matches are arranged between the competitors themselves between the set dates.
Pairs on the left are drawn at home, (or can choose venue) players on the right are drawn away.
Matches are best of 5 frames played to a scotch pairs format.
Winning pairs should text in the result immediately once it's known. Pairs who fail to text in the result promptly also risk being eliminated.

Entry fee £5 per player.
Pairs can only be made up from two players from the same team, or from two different teams.
Players need to be active within the current season in order to compete.
The Pairs competition format is posted below.
Rules in full on this link.

Prize money: Winners £160, Runners Up £80.
Perennial trophy awarded to the winners.

Current trophy holders

2023 Singles KO Winner

Tony Halpin

Tony Halpin (Terry's Allstars) Trophy + £160
Beat Vu Son (Sharks (£80) 5-3
Full draw

2023 Pairs KO Winners

Ryan francis & Joe Kelly

Ryan Francis & Joe Kelly (Hotshots) Trophy + £140
Beat Adam Coppen & Nick Steadman (Bellegrove (£70) 4-1
Full draw