SOUTH LONDON & KENT
POOL ALLIANCE

for "International Rules" across the counties

RANKINGS

Steve and Alan Reed have the painstaking job of going through all the result sheets and recording each player's performance individually, which is no mean feat.
So to make this project work accurately it is vital that result sheets are filled in correctly and submitted on time. Without these the rankings will become distorted. So captains/secretaries please ensure you maintain good team administration.

Please note it may take up to 2-3 weeks after result sheets are submitted for the rankings to be updated due to the enormous amount of work it takes to process all the result sheets.

Trophies are awarded to the top ranked player at the season's end in each division/tier.
The top 16 ranked players in the top division + top ranked player in Divisions 1 & 2 of the winter season only will be invited into the SLKPA Masters competition, making 18 entrants in total.

Rankings will be displayed without the players statistics until the season's end.

Winter 2023-24 rankings up to and including 1st February.

Premier Division

Position Reg No. Surname Christian Team
1 517 Francis Ryan HOTSHOTS
2 292 Kelliher Danny HOTSHOTS
3 88 Gear Tony HOTSHOTS
4 897 Gibson Steve RUGRATS
5 1270 Power Derek SHARKS
6 1567 Kelly Joe HOTSHOTS
7 1484 Suggars Dylan RUGRATS
8 1310 White Jamie FALCONWOOD CLUB
9 1203 Steadman Nick BELLEGROVE
10 1447 Passer Dean SHARKS
11 1328 Taylor George HOTSHOTS
12 630 Heinink Daniel BELLEGROVE
12 1337 Hewson Ashley RUGRATS
14 1595 Terry Luke NEW ELTHAM NEW STARS
15 1533 Maloney Jimmy RUGRATS
16 384 Foley Danny BELLEGROVE
17 541 Barham Barry BELLEGROVE
17 1207 Firth Pat RUGRATS
17 1005 La'Porte Geoff SHARKS
20 1436 Davis Jamie PICKWICK
21 1155 Munim Rahat SHARKS
22 160 Slater Paul PICKWICK
23 965 Necati Akar FALCONWOOD CLUB
24 985 Syta Jon ELTHAM TERRACE NUTHOUSE
25 1254 Taylor Jack BELLEGROVE A
26 83 Coppen Adam BELLEGROVE
26 583 O'Reilly Shane RUGRATS
28 799 Biggs Alex SHARKS
28 1639 Hennessy Sean BELLEGROVE
30 534 Dawson Paul PICKWICK
31 809 Wilbourne Louis PICKWICK
32 781 Cook Paul SHARKS
33 1154 Son Vu SHARKS
34 217 Hutley Shane ELTHAM TERRACE NUTHOUSE
35 1523 Rivers Paul NEW ELTHAM NEW STARS
36 257 Ayieko Naftali FALCONWOOD CLUB
37 1604 Baker Sam NEW ELTHAM NEW STARS
38 1489 Southby Alfie BELLEGROVE A
38 101 Williams Paul BELLEGROVE A
40 589 Pearce Stephen NEW ELTHAM NEW STARS
41 1017 Wilson Tony HOTSHOTS
42 533 Chapman Richard HOTSHOTS
43 803 Doherty Paul ELTHAM TERRACE NUTHOUSE
43 155 Gafa' Paul PICKWICK
45 968 Aston Leighton ELTHAM TERRACE NUTHOUSE
46 1479 Hammond Shaun ELTHAM TERRACE NUTHOUSE
47 1630 Bowles Leigh ELTHAM TERRACE NUTHOUSE
47 1081 Webster Ross FALCONWOOD CLUB
49 503 Dogangun Enis PICKWICK
49 1064 Knight Steve NEW ELTHAM NEW STARS
51 1019 Giles Elliott HOTSHOTS
52 1149 Jandu Dave BELLEGROVE A
52 161 Storey Martin PICKWICK
54 1223 Whyte Peter BELLEGROVE
55 1253 Hills Joe BELLEGROVE A
55 821 Stringer Ian FALCONWOOD CLUB
57 800 Biggs Trevor ELTHAM TERRACE NUTHOUSE
58 1068 Silva Bruno SHARKS
59 1481 McCullough Len NEW ELTHAM NEW STARS
60 1153 Idiong Enobong SHARKS
61 484 Shephard Aaron RUGRATS
62 1053 Matthews Luke FALCONWOOD CLUB
63 1150 Schofield Jeff NEW ELTHAM NEW STARS
64 1524 Chapman Ian ELTHAM TERRACE NUTHOUSE
65 1117 Baker Paul FALCONWOOD CLUB
65 1668 Martin James NEW ELTHAM NEW STARS
67 1292 Couch James BELLEGROVE
67 1004 Hall Neil HOTSHOTS
69 1340 Pile David PICKWICK
70 1467 Firth Liam RUGRATS

Division One

Position Reg No. Surname Christian Team
1 737 Aldridge Steve CUE-OLOGISTS
2 158 James Dean BEARS
3 1372 Pearce Dave DUKE OF NORTHUMBERLAND
3 173 Tworek Philip DUKE OF NORTHUMBERLAND
5 1593 Platt Simon  CUE-OLOGISTS
6 1181 Mackenzie Chris CUE-OLOGISTS
7 1657 Rogers Bobby BELLEGROVE FLYERS
8 1152 Dempsey Kevin DOWNHAM TAVERN TERRORS
9 1633 Cotterril Darren DOWNHAM TAVERN TERRORS
10 1220 Kinsville Sam DUKE OF NORTHUMBERLAND
11 837 Burnett Shane BEARS
12 1288 Cobbold Paul BEARS
13 159 Mason Gary ACADEMICALS
14 1299 Barnes Michael NEW ELTHAM NEW BOYS
15 1485 Arnold Jay BELLEGROVE FLYERS
16 1322 Porter Mark BELLEGROVE FLYERS
17 93 Kane Joe BLACKHEATH SPORTS CLUB
18 1541 Durack Andy NEW ELTHAM NEW BOYS
19 164 Clements Paul DUKE OF NORTHUMBERLAND
20 3 Frost Tony ELTHAM TERRACE RACK PACK
21 1114 Mason Gary BEARS
22 163 Brunton Jason BELLEGROVE FLYERS
23 204 Dolan Alan BLACKHEATH SPORTS CLUB
24 1554 Walker Aaron DOWNHAM TAVERN TERRORS
25 395 Cochrane John DUKE OF NORTHUMBERLAND
26 107 Mehmet Charlie DOWNHAM TAVERN TERRORS
27 63 Gaunt Chris ACADEMICALS
28 169 Hill Mark DUKE OF NORTHUMBERLAND
28 692 Marsh Richard BELLEGROVE FLYERS
30 1494 Bowden Tommy DOWNHAM TAVERN TERRORS
30 1301 Fothergill Greg NEW ELTHAM NEW BOYS
32 1186 Holmes Jade BELL YA LATER
33 899 Levingbird Graham ELTHAM TERRACE RACK PACK
34 1580 Thomas Liju ELTHAM TERRACE RACK PACK
35 297 Hearn Robert DOWNHAM TAVERN TERRORS
36 1341 Stewart Reece BELL YA LATER
37 270 Phillimore Greg ACADEMICALS
38 1229 Parlett Chris ELTHAM TERRACE RACK PACK
39 113 Donohoe Paul ACADEMICALS
40 1592 Maeers Stephen CUE-OLOGISTS
41 1505 Allen John NEW ELTHAM NEW BOYS
42 1578 Su Antony NEW ELTHAM NEW BOYS
43 602 Thomas Paul BELL YA LATER
44 209 Wyatt Kerry BLACKHEATH SPORTS CLUB
45 1088 Heath Gary BEARS
46 1099 Hobbs Angela BELL YA LATER
47 1381 Lee Anthony NEW ELTHAM NEW BOYS
48 1123 Gray Peter BELLEGROVE FLYERS
49 476 Simnett Mark ELTHAM TERRACE RACK PACK
50 1120 Mounger Andy ELTHAM TERRACE RACK PACK
51 1002 Bailey Jeff BEARS
52 1298 Barnes Melissa BLACKHEATH SPORTS CLUB
52 1588 Howard Rachel CUE-OLOGISTS
54 1216 Ward Glen BLACKHEATH SPORTS CLUB
55 1424 Cambridge Alfie BELL YA LATER
55 446 Shelton Neil BLACKHEATH SPORTS CLUB
57 1589 Hughes Jon CUE-OLOGISTS
58 1635 Minerve Percy ACADEMICALS
59 68 Walkey Jamie ACADEMICALS
60 1566 Read David DOWNHAM TAVERN TERRORS
61 980 Greaney-Parr Dean BEARS
62 1675 Smith Richard ELTHAM TERRACE RACK PACK
63 1243 Cable Alison ELTHAM TERRACE RACK PACK
64 1014 Stork Tony BEARS
65 1591 Lancini Paolo CUE-OLOGISTS
66 1594 Sayers Jon CUE-OLOGISTS
67 1682 Shovelar James ELTHAM TERRACE RACK PACK
68 1606 Ryan Gary DOWNHAM TAVERN TERRORS
69 1590 Humphrey Michael CUE-OLOGISTS
70 1517 Harfield John DOWNHAM TAVERN TERRORS
70 1683 Mackenzie Carol BELL YA LATER
70 1537 Nicholas Danny DOWNHAM TAVERN TERRORS
70 1263 Redwood Linda BELL YA LATER
74 396 Kinsville John DUKE OF NORTHUMBERLAND
75 771 Sibley Millie CUE-OLOGISTS

Division Two

Position Reg No. Surname Christian Team
1 530 Sparey David SUNDRIDGE PARK WORKING MENS CLUB
2 1401 Denahy John FARMHOUSE
2 1006 Salih Arif HURRICANES REBORN
4 1480 Ly John ELTHAM TERRACE TIGERS
5 1415 Brown Nick FARMHOUSE
6 1607 Osborn Robert THE CON MEN
7 1664 Shahed Syed GOODFELLOWS
8 1427 Pope James ELTHAM TERRACE TIGERS
9 1491 Cooke James ELTHAM TERRACE TIGERS
10 1478 Gladdish Lee ELTHAM TERRACE TIGERS
11 1670 Cheema Gurpal GOODFELLOWS
12 1399 Carpenter  Steve FARMHOUSE
13 1579 Rankin Louis THE CON MEN
14 637 England Kevin HURRICANES REBORN
15 1358 D'Costa Shelton GOODFELLOWS
16 1608 Purvis Derek THE CON MEN
17 1572 Taylor Kai THE CON MEN
18 1646 Allen Keith WHITE HART
19 1585 O'Neil John BEXLEYHEATH RAIDERS
20 1616 McGuire James PLOUGH & HARROW
21 9 Unwin Steve ELTHAM TERRACE TIGERS
22 1477 French Phoebe HURRICANES REBORN
23 1558 Wright Reiss THE CON MEN
24 1187 Campbell Danny ELTHAM TERRACE TIGERS
25 149 Rickner James BEXLEYHEATH RAIDERS
26 1518 French Charles HURRICANES REBORN
27 1495 Davies Pete SUNDRIDGE PARK WORKING MENS CLUB
28 1048 Walsh Ben HURRICANES REBORN
29 79 Smith Gary ELTHAM TERRACE TIGERS
30 1597 Knight Luke HURRICANES REBORN
30 1530 Martin  Paul SUNDRIDGE PARK WORKING MENS CLUB
32 1662 Holdsworth Lewis GOODFELLOWS
33 855 Mossom Bill BEXLEYHEATH RAIDERS
34 1380 Taylor Ricky BEXLEYHEATH RAIDERS
35 1632 Patel Slok SUNDRIDGE PARK WORKING MENS CLUB
36 634 Hodsdon Tony BEXLEYHEATH RAIDERS
37 1582 Denahy Lacey FARMHOUSE
38 1611 Smith Jay GOODFELLOWS
39 1487 Brown Michelle HURRICANES REBORN
40 1612 Crashaw Rob PLOUGH & HARROW
41 1650 Hodinitu Alex WHITE HART
42 1426 Jeffcoate Steven FARMHOUSE
43 1398 Blake Barrie FARMHOUSE
44 1435 White Lionel GOODFELLOWS
45 1507 Bogati Nirman GOODFELLOWS
46 1628 McDougall Arthur PLOUGH & HARROW
47 546 Unwin Chris ELTHAM TERRACE TIGERS
48 1548 Giltinane Martin THE CON MEN
49 1569 Key Adam THE CON MEN
50 1623 Martin Spencer SUNDRIDGE PARK WORKING MENS CLUB
51 1044 Mather Lynn PLOUGH & HARROW
52 1610 Wood Simon  GOODFELLOWS
53 1660 Franklin Tom PLOUGH & HARROW
54 1647 Corbett Kieron WHITE HART
54 1674 Tippett William PLOUGH & HARROW
56 1663 Maqsood Tayyab GOODFELLOWS
57 1654 O'Reilly Jack WHITE HART
58 172 Redout Steve BEXLEYHEATH RAIDERS
59 1666 Thomas Greg GOODFELLOWS
60 1570 Key Calvin THE CON MEN
61 1554 Walker Aaron THE CON MEN
62 1629 Penny Liam PLOUGH & HARROW
63 1536 McEvilly Simon  SUNDRIDGE PARK WORKING MENS CLUB
64 1652 Liddiard Charlie WHITE HART
65 1656 Thompson George WHITE HART
65 1352 Whitewood Danny WHITE HART
67 668 Green Edward BEXLEYHEATH RAIDERS
67 1627 Leigh Graeme PLOUGH & HARROW
67 1655 Pricop Christian WHITE HART
70 1648 Corbett Noel WHITE HART
71 1645 Patel Junior SUNDRIDGE PARK WORKING MENS CLUB

Any player not shown is because their ranking points total is zero or lower.
Some teams may not have submitted their result sheets therefore some rankings may not be accurate. If you believe your ranking to be incorrect, contact your team secretary first, to ensure he has submitted all the result sheets, before contacting Steve or Alan Reed.


Steve Reed 07958 654023 & stevenareed@sky.com
Alan Reed 07973 769464 & alantreed@sky.com

The point system is explained below.
Only players with a positive point score are ranked and all the divisions/tiers have been seperated to reflect an accurate ranking.
3 points are awarded for a frame win with 1 point deducted for a loss per match.
3-0 = 9 pts
2-0 = 6pts
2-1 = 5pts
1-0 = 3pts
1-1 = 2pts
1-2 = 1 pt
0-1 = -1pt
0-2 = -2pts
0-3 = -3pts

Any points gained or lost against teams that have their records expunged have been removed from the rankings.
Any players that leave their original team due to the team resigning mid season and/or then sign for another, will have their points gained or lost for their original team removed.
When a complete team fails to show for a match, the non offending team should submit up to 6 names on a result sheet (signatures etc aren't neccesary) and hand in as normal. These named players will receive 6 points each towards their points total.
Where two divisions have unequal amount of teams, there will be an imbalance in the possible ranking points that a player in a short team division can gain, as they won't play as many matches.Therefore to address this problem teams in a short division will be invited to name 6 players to have 6 points added to their total for each match not played.